در شمال دليجان و در نزديكي سد ۱۵ خرداد واقع شده و شامل ۷ پارچه آبادي است كه نام جاسب را برخود دارد.
در وایبر, لاین, تانگو دنبال کنید با شماره 09216891615

گونه های مهم گیاهان کویری در استان مرکزی

دهستان جاسب

سماق

 نام علمی Rhus coriria

نام انگلیسی: Sumac

photo_2016-02-15_06-28-35

نمونه سماق جاسب:بیجگان

سُماق معرب سماک پارسی (گونه معروف Rhus coriria)درختچه ایست کوهستانی که میوه‌های خوشه‌ای دارد و میوهٔ آن پس از کوبیده شدن به عنوان چاشنی، همراه با غذاهایی همچون کباب استفاده می‌شود.طعم آن گرایش به ترشی دارد.

گیاه سماق از راسته افراسانان (Sapindales)، تیرهٔ پسته‌ایان (Anacardiaceae) است.

سماق در قدیم سماک نیز تلفظ می‌شده و ریشهٔ واژه، ܣܘܡܩ سُمّاق سریانی است. درختچه سماق در شمیران، تفرش، خراسان، قم، محلات، شیراز، رودبار، تبریز، و باغات اقلید و بعضی از کشورهای خاورمیانه می‌روید. سماق برای دندان درد مفید است و اشتها را تحریک می‌کند. لثه را تقویت و از خونریزی معده جلوگیری می‌کند. به دلیل داشتن تانن فراوان قابض و پاک کننده معده می‌باشد. خوردن سماق تازه ایجاد مسمومیت می‌کند. همچنین سماق برای بیماران دیابتی بسیار مفید است. یکی از اجزای سفره هفت سین ایرانیان است. در یونان باستان از چوب سماق به جهت رنگ‌آمیزی پارچه‌های پشمی استفاده می‌شده است و در کشور ایتالیا از این گیاه برای رنگ دادن به چرم نیز استفاده شده است.

سماق گیاهی است بوته ای که در جاسب به وفور یافت می شود که این عامل باعث آن شده است که بیجگان جاسب تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان سماق مرغوب در ایران و جهان شود. سماق ها را پس از خشک کردن در جلوی آفتاب در آسیابهای سنگی به نام سرکو و یا توسط گوشت کوبهای چوبی می کوبیدند و پس از آن قربال کرده و مصرف می کردند و در حال حاضر تمام کبابی های کلانشهرهای کشور از این سماق استفاده می کنند

پاسخ دهید