در شمال دليجان و در نزديكي سد ۱۵ خرداد واقع شده و شامل ۷ پارچه آبادي است كه نام جاسب را برخود دارد.
آخرین دیدگاه‌ها
در وایبر, لاین, تانگو دنبال کنید با شماره 09216891615

سفرهاي كودكي و نوجواني عليرضا قرباني ، خواننده ، به جاسب و كاشان بوده است
شيراز؛ شاداب‌ترين شهر ايران

من متولد تهران هستم و در دوران كودكي و نوجواني هم زياد به سفر نمي‌رفتم مگر به زادگاه پدر و مادرم. پدرم متولد جاسب (نزديك محلات و دليجان)‌ و مادرم متولد كاشان است. در آن زمان جز اين دو منطقه يا سفرهاي زيارتي و سياحتي به مشهد و نيشابور داشتيم يا به شهرهاي شمالي‌كشور.‌

جاسب به كليت هفت روستايي مي‌گويند كه در كنار هم داخل كمربند تعداد زيادي كوه‌ قرار گرفته است؛ البته هر يك از اين روستاها اسم جداگانه‌اي نيز دارند. پدرم متولد جاسب است و قبل از نوجواني به تهران مي‌آيد و زندگي خود را در اينجا شروع مي‌كند.

جاسب كلا منطقه‌اي خنك و ييلاقي و خوش‌آب و هواست. حدود 20 كيلومتر با دليجان فاصله دارد و ‌اواسط مسير قم ـ اصفهان قرار گرفته است. تهراني‌ها هم راحت مي‌توانند خود را به آنجا برسانند. خصوصا در اين چند سال اخير كه وضع راه‌ها و آسفالت جاده بسيار بهتر شده، افراد زيادي از قم و دليجان به اين منطقه مي‌آيند.

ما هر وقت كه به كاشان مي‌رفتيم، بيشتر در خانه اقوام و دوستانمان مهمان بوديم، ولي با وجود اين به سراغ يك سري از جاهاي ديدني كاشان هم مي‌رفتيم. مثلا قمصر يا باغ فين يا حتي خانه‌هاي قديمي را كه امروز تقريبا موزه شده‌اند مثل خانه طباطبايي‌ها ديده‌ام؛ البته با اقوام به يك سري از مناطق خوش‌آب و هواي اطراف كاشان هم براي پيك‌نيك مي‌رفتيم.

و اما سفرهاي اين روزهاي زندگي من… من الان تقريبا يكي از پرسفرترين موزيسين‌هاي ايران هستم؛ البته اغلب سفرهايم به خارج از ايران است. مثلا تازگي از تور مراكش و تونس برگشتم، كمتر از يك ماه پيش هم لندن بودم، نروژ و پاريس هم بوده‌ام؛ البته بيشتر سفرهايم كاري بوده است، در برنامه‌هاي امسال نيز براي اتريش و كانادا برنامه‌ريزي كرده‌‌ام. تمام اين سفرها براي اجراي كنسرت است. سفرهاي داخلي ايران نيز معمولا براي اجراي كنسرت است؛ احيانا اگر فرصت مناسبي پيش بيايد كه معمولا هم احتمالش كم است‌ با خانواده‌ام به سفرهاي
سياحتي مي‌روم.

يكي از بهترين و خاطره‌انگيزترين سفرهايي كه در كشور تجربه كرده‌ام، دو يا سه سفر به شيراز بوده است. سفري كه با اركستر 75 نفره موسيقي ملي به شيراز رفتيم و دو شب در باغ عفيف‌آباد كنسرت اجرا كرديم. هر شب 3000 نفر آمدند يا آن زماني كه مزار حافظ، لسان‌الغيب‌ را در اختيار موسيقيدانان قرار دادند يا زماني كه به مقبره سعدي رفتيم و… همه اينها براي من بسيار خاطره‌انگيز است.

من با اطمينان مي‌گويم كه شيراز‌ به دلايلي كه اكنون نمي‌توانم آن را بشكافم، يكي از سرزنده‌ترين و شاداب‌ترين مردمان ايران را دارد. به نسبت تعداد افرادي كه در شيراز هستند، مي‌توان گفت شادابي، سرزندگي، گفت‌وگو، معاشرت، زنده بودن و جريان داشتن زندگي از ويژگي‌هاي بارز شيرازي‌هاست. شيراز دقيقا همان طور كه در اشعار حافظ و ادبيات ما شهري زنده و هنرپرور توصيف شده است، به هر دليلي چه شرايط اقليمي، چه ژنتيك و… هنوز هم سرزنده و شاداب است.

من يك توصيه برادرانه براي هموطنانم دارم و البته براي من مهم است كه حرفم كليشه‌اي نباشد. اين تجربه من است و دلم مي‌خواهد به ديگران هم بگويم ‌هر‌وقت به يكي از قسمت‌هاي ايران سفر مي‌كنيد، حتما پيش از آن اطلاعات كلي چه از طريق كتاب يا اينترنت و چه افراد مطلع و آشنا با آن منطقه به دست بياوريد.

تفاوت ميان افرادي كه آگاهانه و با اطلاعات به جايي سفر مي‌كنند و آنان كه بر حسب تصادف و از روي بي‌اطلاعي به جايي مي‌روند‌ بسيار زياد است. من افراد جوان و ميانسالي را مي‌شناسم كه با آگاهي از مسير، اقليم، آداب و رسوم، جاهاي ديدني، فرهنگ و حتي خوراك‌هاي اصيل منطقه، به جايي سفر مي‌كنند و بهره‌هاي بيشتري را نصيب خود مي‌كنند.

در غير اين صورت ممكن است ‌شما جايي برويد و ندانيد كه در چند كيلومتري شما چند جاي ديدني مهم وجود دارد. مثلا كسي به قزوين برود و نداند‌ در‌نزديكي‌اش قلعه الموت قرار دارد؛ قلعه‌اي كه يكي از پرحادثه‌ترين‌ و قديمي‌ترين قلعه‌هاي ايران به حساب مي‌آيد. باز هم تاكيد مي‌كنم ‌دلم نمي‌خواهد حرفم را كليشه‌اي حساب كنيد. مسلما سفر زماني كه با اطلاعات بيشتري همراه باشد، پربارتر مي‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید