در شمال دليجان و در نزديكي سد ۱۵ خرداد واقع شده و شامل ۷ پارچه آبادي است كه نام جاسب را برخود دارد.
در وایبر, لاین, تانگو دنبال کنید با شماره 09216891615

جاسب گردی 4 (امامزاده سیدمحمد)

6768

 در این قسمت به معرفی یکی از امامزاده های دهستان جاسب می پردازیم. شاید کمتر نام امامزاده سیدمحمد به گوشتان خورده باشد و اطلاعات چندانی از آن نداشته باشید، اما در این قسمت با ما باشید تا به معرفی این مکان مذهبی بپردازیم.

jjt771

جاده ورودی روستای وشتکان را که طی کنیم، به قبرستان این روستا می رسیم. در مقابل آن بنای محقری وجود دارد که شاید در نگاه اول بیشتر شبیه به یک مسجد کوچک قدیمی باشد تا یک امامزاده!

uttu41

ابتدا بیش از همه چیز یک گنبد کوچک و خشتی توجه را به خود جلب می کند که بر روی آن یک پرچم مشکی یاحسین نیز منصوب است. از وضع ظاهری اش معلوم است که از زمان ساخت آن تا به امروز حتی یکبار هم تعمیر و بازسازی نشده است. نه تنها گنبد بلکه تمام بنای امامزاده این ویژگی را دارد. مسئله ای که این توهم را به بار می آورد که آیا اصلا این امامزاده تحت نظر سازمان اوقاف و امور خیریه هست یا خیر؟ و یا اگر هست چرا پس اثری از دلسوزی و توجه نسبت به آن وجود ندارد؟

از وصف گنبد که فارغ شویم، نوبت به توصیف بنای آن می رسد. بنظر می آید کل متراژ آن به اندازه یک اتاق شش متری باشد. بنا به صورت مربعی است که هر چهارطرف آن دارای درب های بسیار قدیمی است، اما فقط درب اصلی و ورودی آن کاربرد دارد که رو به جاده و قبرستان باز می شود. گرداگرد دیوارهای بیرونی اش پر است از یادگاری هایی که با ذغال نوشته شده است!

jtj48818418

از برون بگذریم و به درون برویم؛ درب را باز می کنیم و حالا نوبت سلام دادن است.

السلام علیک یا محمد ابن موسی الکاظم (ع). آری او از فرزندان امام هفتم شیعیان است.

ttj84482

فضای داخل اتاق امامزاده بسیار زیباتر است. دیوارهای اتاق با نقاشی های بسیار قدیمی و زیبا تزیین شده است. تصویر آهو، کبوتر، بشقاب و دیگر طرح های اسلامی بر دیوارها نمایان است. دیوارها از جنس کاه گل است که درحال از بین رفتن و ریزش است. این را ترک های بزرگی که بر روی آن است می فهماند.

j42418

ضریح امامزاده نیز هنوز از جنس چوب است که بر روی آن یک پارچه سبز بزرگ کشیده اند اما بالای ضریح باز است و از سقف اتاق که درحال ریزش است دائما بر روی آن خاک میریزد.

uut92

jhjhj82285527

در پایان شما را دعوت به بازدید از این مکان مذهبی – تاریخی جاسب می کنیم.

1 پاسخ به جاسب گردی 4 (امامزاده سیدمحمد)

پاسخ دهید