در شمال دليجان و در نزديكي سد ۱۵ خرداد واقع شده و شامل ۷ پارچه آبادي است كه نام جاسب را برخود دارد.
در وایبر, لاین, تانگو دنبال کنید با شماره 09216891615

آشنایی با حیات وحش جاسب

قوچ و میش

Wild sheep

Ovis orientalis

Armenian1

قوچ و میش ( گوسفند وحشی ) از راسته زوج سمان هستند آنها در فک بالایی دندان پیش و نیش ندارند و همانند بقیه زوج سمان انگشت 3 و 4 رشد کرده است و ناخن ها به سم تبدیل شده است .

Cambridge

 معمولا در صبح زود و عصر خیلی سریع علف می خورند و درهنگام استراحت آنرا نشخوار می کنند . گوسفند وحشی حیوانی اجتماعی است ، معمولا به غیر از فصل جفت گیری نر ها از بقیه گله ( ماده ها و نر های نابالغ و بچه ها ) جدا زندگی می کنند در اوایل پاییز نرها به گله می آیند با ماده های بالغ که فحل شده اند بعد از نزاع و شاخ زنی جفت گیری کرده و از گله دور می شوند . ماده ها فقط 3 تا 4 سال بعد از بلوغ امکان باروری دارند دوره حاملگی معمولا 165 روز طول می کشد 1 و به ندرت 2  بچه می زایند و بچه ها تا حدود 4 ماه شیر می خورند و حدود  دو سالگی بالغ می شوند و طول عمر آنها حدود 12 سال است .

در این گونه مخصوصا در ایران مهاجرت بصورت ارتفاعی است که در فصل بهار و تابستان در ارتفاعات کوه ها تا 4000 متر زندگی می کنند و در فصل سرد به ارتفاعات پایین تر کوچ می کنند .شاخ در نر و ماده وجود دارد. شاخ نرها در طول عمر رشد می کند و بزرگ تر است از شمارش گره های روی شاخ می توان سن نر ها را تشخیص داد.

متاسفانه از تعداد گونه های ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست. در ایران هفت گونه از آنها شناسایی شده است که تعداد کروموزوم آنها از 54 در ارمنی ( در غرب ایرانتا 58 در اوریال( در شرق ایران) شمارش شده است . بسیاری از گونه ها با هم اختلاط دارند و حتی در یک گله می توان گونه های خالص و ترکیبی را مشاهده کرد .

قوچ های ایران عبارتند از :

قوچ اوریال   Ovis orientalis arkal

پراكندگي: از نواحي مرزي واقع در شرق و شمال خراسان تا مناطق كوهستاني استان‌هاي سمنان و مازندران. در حال حاضر بيشترين تعداد قوچ‌اوريال در پارك ملي تندوره و پارك ملي گلستان وجود دارد.

قوچ ارمنی   Ovis orientalis gmelini

پراكندگي: از مناطق مرزي آذربايجان تا زنجان، همدان، اراك، كردستان، ايلام و شمال غربي خوزستان پراكندگي دارد. در حال حاضر بيشترين تعداد قوچ ارمني در جزيره كبودان واقع در درياچه اروميه و مناطق حفاظت شده انگوران، بيجار و هفتاد قله مشاهده مي‌شود.

قوچ اصفهان  Ovis orientalis isphahanica

پراكندگي: اين قوچ فقط در ايران و در مناطق جنوب غربي و جنوب شرقي اصفهان و قسمتي از استان چهارمحال و بختياري زندگي مي‌كند. محدوده پراكندگي آن كاملاً مشخص نيست. در حال حاضر بيشترين تعداد قوچ اصفهان در مناطق حفاظت‌شده‌ي كلاه‌قاضي و تنگ صياد مشاهده مي‌شود.

قوچ لارستان  Ovis orientalis Laristanica

راکندگی این قوچ کوچک در ارتفاعات کوه شب در منطقه لارستان در جنوب شرقی استان فارس می باشد منطقه کوهستانی لارستان دارای دره هایی تنگ و در بعضی مناطق دارای تپه ماهورهای نسبتاً کم ارتفاع است و سرمایی که بواسطه سلسله جبال زاگرس و گرمای چشمگیری که به علت نوار ساحلی خلیج فارس در این منطقه وجود دارد باعث شده تنوع شدید اقلیمی در این منطقه حاکم گردد . ‌

قوچ البرز مرکزی  Alborz Red mouflon

در مناطق غربي حوزه‌ي پراكندگي (حدود طالقان، الموت، قزوين و مناطق جنوبي آن) موهاي زير گردن و سينه‌ي نسبتاً كوتاه و سياه‌رنگ است. لكه‌ي سفيد زيني‌شكل در قوچ‌ها وجود دارد. شاخ‌ها شباهت زيادي به قوچ ارمني دارند و پيچش آنها غالباً به‌طرف بالاي گردن است.

قوچ کرمان  Kerman mouflon

پراكندگي: تاكنون هيچ‌گونه مطالعه‌اي در مورد محدوده‌ي پراكندگي اين قوچ انجام نشده است. نواحي جنوب كرمان (سيرجان، خبر، بافت جيرفت)، ايرانشهر (بزمان) تا مرز پاكستان را مي‌توان به‌عنوان محدوده پراكندگي آن نام برد. در حال حاضر پارك ملي و منطقه حفاظت‌شده خبر وروچون واقع در استان كرمان شناخته‌ترين زيست‌گاه اين حيوان مي‌باشد.

پاسخ دهید